Piłka ręczna, jaka piłka najlepsza? Którą wybrać?

2022-03-30

Piłka ręczna ostatniego czasu cieszy się coraz to większą popularnością.

W ręczna już nie grywają tylko zawodowcy, ale także młodzież i dzieci. Piłkę ręczną potocznie nazywamy szczypiorniakiem. W szczypiorniaku najważniejszym elementem jest właśnie piłka. W piłkę ręczną możemy grać, zarówno na hali, jak i na plaży czy utwardzonym betonie, boisku. Dobór piłki zależy głównie od miejsca oraz warunków,

Budowa piłki do szczypiorniaka.

Piłki do ręcznej składają się z osłony oraz dętki.

  • Dętka – zazwyczaj wykonana z lateksu. Najważniejsze jest, aby była elastyczna i wytrzymała.

  • Osłona – głównie wykonywana z materiałów syntetycznych lub z skóry licowej. Wyjątkiem jest piłka, którą używamy do gry plażowej, wtedy osłona jest wykonana z gumy. Osłona składa się z 32 paneli oraz musi być zszyta syntetycznymi nićmi.

Piłka ręczna – jaki rozmiar?

Dzięki prostej i jasnej klasyfikacji piłek ręcznych dobór odpowiedniego rozmiaru jest dziecinnie prosty. Rozmiar należy dopasować do wieku i płci graczy. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości w doborze rozmiaru w amatorskich grach z drużynami mieszanymi na pewno lepiej sięgnąć po mniejszą piłkę niż zbyt dużą i zbyt ciężką piłkę.

W sklepach możemy znaleźć cztery warianty piłek ręcznych:

  • Rozmiar 0 – piłki dla juniorów, przeznaczone są dla dzieci poniżej ósmego roku życia. Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) nie określa jasno jakie ma mieć parametry.

  • Rozmiar 1 – piłki w rozmiarach 1-3 już podlegają standaryzacji przez IHF, dlatego piłki muszą spełniać określone kryteria. Piłki o rozmiarze 1 muszą mieć odwód między 50, a 52 centymetrami i ważyć w przedziale 290 – 330 gramów. Dany rozmiar przeznaczony jest do gry dla chłopców w przedziale wiekowym 8-12 lat oraz dziewczynek w wieku od 8 do 14 roku życia.

  • Rozmiar 2 – według przepisów organizacji IHF piłki w tym rozmiarze powinny mieć obwód od 54 do 56 centymetrów i ważyć 325 – 375 gramów. Dany rozmiar używany jest przez chłopców od 12 do 16 roku życia oraz jest to oficjalna wielkość piłki w rozgrywkach żeńskich od czternastego roku życia.

  • Rozmiar 3 – jest największym z dostępnych rozmiarów. Powinna mieć obwód pomiędzy 58, a 60 centymetrami i ważyć 425 – 475 gramów. Piłka oficjalnie używana przez drużyny męskie powyżej szesnastego roku życia.

Rodzaje piłek do ręcznej.

Piłka ręczna halowa, street handball.

Grając na hali bądź na boisku, piłkę odbijamy o twardą nawierzchnię, przez to piłka do gry nie może być śliska.

  • Grając w tak zwany street handball powinniśmy wybrać piłkę, która jest pokryta tworzywem sztucznym, bądź skórą naturalną.

  • Piłka powinna spełniać określone kryteria oraz normy: odpowiedni obwód, kulistość, ciśnienie, wagę. Kulistość weryfikowana jest na etapie produkcji oraz przy certyfikacji danej piłki – parametr ten mierzy się przez sprawdzenie średnicy wyprodukowanej piłki w 16 miejscach. Pomiar powinien mieścić się w normie przyjętej przez organizację certyfikującą, zazwyczaj jest to 2%. Ciśnienie w piłce do piłki ręcznej powinno wynosić 0,6 bara.

Piłka ręczna plażowa

W plażówce używa się zupełnie innej piłki. Skórzana lub z tworzywa sztucznego zupełnie nie sprawdzi się na piasku. Do wariantu plażowego używa się gumowej piłki ręcznej. Również te piłki muszą spełniać odpowiednie normy co do wymiaru oraz wagi, ale wybór jest dużo mniejszy niż w przypadku klasycznych piłek do szczypiorniaka halowego.

Rozmiary piłek do plażowej piłki ręcznej zależą od wieku oraz płci graczy.

  • Kobiety – zazwyczaj powinna być używana piłka o obwodzie od 50 do 52 centymetrów i wadze między 280, a 300 gramów.

  • Mężczyźni – piłka w przedziale od 54 do 56 centymetrów odnośnie obwodu, natomiast waga powinna mieścić się w przedziale 350 -370 gramów.

  • Dzieci – mogą rozgrywać meczy zwykłą piłką gumową, nie mamy tutaj określonych norm odnośnie obwodu oraz wagi piłki.

Piłka ręczna, ile kosztuje dobra piłka?

Piłki do amatorskiej gry to koszt kilkudziesięciu złotych. Natomiast piłka z atestem Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej jest już dużo droższa, ceny sięgają nawet 200 złotych, ale to będzie piłka, którą możemy używać podczas oficjalnych spotkań.

Dopiero zaczynasz przygodę z piłką ręczną?

Mamy dla ciebie kilka porad oraz ciekawostek odnośnie szczypiorniaka. Nurtuje Cię dobór odpowiednich akcesoriów do gry? Choćby kleju do dłoni, albo interesują cię ciekawostki na temat tej dyscypliny sportu.

Informacje oraz zasady gry:

  • Mecz składa się z dwóch 30 minutowych połówek.

  • Na boisku może znajdować się maksymalnie 7 graczy. Dodatkowo każda z drużyn może posiadać 7 rezerwowych. Nazwy poszczególnych pozycji na boisku: bramkarz, skrzydłowy, rozgrywający, obrotowy.

  • Tak jak w piłce nożnej, celem gry jest zdobycie jak największej ilości bramek.

  • Podobnie tak jak w piłce nożnej, są wytyczne odnośnie reguł związanych z piłką. W piłce ręcznej możemy rzucać, łapać, zatrzymywać oraz uderzać, ale nie możemy używać nóg do kontaktu z piłką. Jak to bywa w takich grach, bramkarz może więcej. W polu bramkowym może dotykać piłkę każdą częścią ciała.

  • Tak jak w koszykówce, zawodnik musi piłkę kozłować, bez kozłowania może ja trzymać tylko przez 3 sekundy. Nie może łapać piłki obiema rękoma 2 razy z rzędu, nie wykonując przed tym żadnego podania.

Ciekawostki

  • Na początku XX wieku piłkę ręczną tworzono głównie z myślą o rozgrywkach kobiet, miała być odpowiednikiem piłki nożnej dla mężczyzn. Na przestrzeni lat zasady zostały zmodyfikowane tak, by gra była atrakcyjna dla obu płci.

  • Jako datę narodzin piłki ręcznej przyjmuje się rok 1917, w którym opublikowane zostały zasady gry przez Max'a Heiser'a

  • Na początku piłka ręczna była w dwóch wariantach, niemieckim i duńskim. Różniły się liczbą zawodników na boisku. Niemiecka wersja przewidywała jedenastu zawodników w polu, natomiast duński wariant tylko siedmiu. W dzisiejszych czasach grywamy wariant duński.

     

Klej do piłki ręcznej, jaki wybrać?

Wbrew pozorom, klej nie służy do naprawiania piłki, lecz do ułatwienia nam gry. Preparat ten pokrywa nam wewnętrzną stronę dłoni, dzięki czemu mamy zapewniony pewny chwyt, lepsze operowanie piłką oraz ułatwia nam łapanie piłki.

Tak jak w przypadku wszystkich rzeczy, nie ma tutaj co oszczędzać. Sięgając po produkty nieznanych producentów, możemy się tylko zawieść. Dlatego polecamy preparaty markowych firm np. takiej jak Select.