Wszystko co powinieneś wiedzieć o skatingu!

2022-05-07

W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, ale idzie maj, a z nim ocieplenie. Piękne słoneczne dni, aż zachęcają do wyjścia z domu i spędzania czasu razem z rówieśnikami. Zazwyczaj są to zwykłe spotkania, wspólne spacery, ale również uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Jednym z ciekawszych zajęć jest uprawianie jakiejkolwiek formy skatingu, w którego skład wchodzą: jazda na rolkach, wrotkach, deskorolce, hulajnodze. Nie dość że przynosi nam to dużo frajdy, to dodatkowo dbamy o swoją kondycję fizyczną i figurę. Skating w żaden sposób nie jest ograniczony wiekowo. Już od najmłodszych lat można uprawiać jazdę na rolkach bądź deskorolce.

Rolki – jakie wybrać?

Kupując rolki dla siebie bądź kogoś bliskiego najpierw musimy się zastanowić nad ich przeznaczeniem, czy będą to rolki do zwykłej jazdy rekreacyjnej, czy może czegoś więcej. Ze względu na przeznaczenie rozróżniamy kilka typów rolek:

  • Do jazdy rekreacyjnej, fitnessu – charakteryzują się one dużym komfortem, idealne do nauki i codziennych przejażdżek,

  • Do szybkiej jazdy – zazwyczaj z wąskim butem, wyposażone w wielkie koła i dobrej klasy łożyska,

  • Street – dla ludzi którzy szukają czegoś więcej od rolek, a nie tylko jazdy, z przeznaczeniem do różnego rodzaju akrobacji i skoków,

  • Urban/freestyle/ do jazdy slalomowej – bardzo wytrzymałe rolki i zarazem zwrotne, idealne do ostrych skrętów.

                     

Wiedząc już jakiego typ rolek szukamy, warto zwrócić uwagę w jakie łożyska zostały wyposażone. Rozróżniamy tu kilka typów: ABEC 1, 3, 5,7, 9, gdzie łożyska ABEC 9 są łożyskami najwyższej jakości, stosowane w najlepszych rolkach.

Rolki a łyżworolki - czym to się tak naprawdę różni?

Nazwa łyżworolki i rolki jest bardzo często stosowana przez producentów zamiennie. Czym tak naprawdę się różnią? Tak jak z prostokątem i kwadratem, prostokąt może być kwadratem, natomiast kwadrat prostokątem już nie, tak samo jest z rolkami i łyżworolkami, rolki nie mogą być łyżworolkami, a łyżworolki mogą być rolkami. Najważniejszym elementem do odróżnienia rolek od łyżworolek jest płoza. W rolkach płoza mocowana jest na stałe, natomiast w łyżworolkach możemy zamocować inną płozę. Najczęściej w zestawie jest to płoza dzięki której możemy zamienić nasze rolki na łyżwy, ale bywają również wrotki.

Deskorolki – rodzaje, którą wybrać na początek?

Deskorolki rozróżniamy ze względu na kształt i przeznaczenie. Dzielimy je na:

Klasyczne – najbardziej popularny rodzaj deskorolek. Mają one zwykły prostokątny kształt z zaokrąglonymi końcami. Wyposażone są w małe i dość twarde koła, przez co generują większy opór podczas jazdy. Swoje zastosowanie znajdują głównie w skateparkach do robienia trików oraz do pokonywania różnych przeszkód. Nadają się do krótkich przejażdżek po mieście. 

 

 

 

Cruisery – najbardziej zbliżone do deskorolek klasycznych, posiadają bardzo dobrą zwrotność oraz miękkie gumki w truckach, a także stosunkowo duże kółka, które poprawiają komfort jazdy po ulicach czy chodnikach. Bardzo dobre do rozpoczęcia swojej przygody ze skatem. 

 

 

 

Longboardy – charakteryzują się wydłużonym kształtem, przypominając kroplę, mierzą około metra. W porównaniu z deskorolką klasyczną, longboard posiada szerszy truck, który ma większe koła, dzięki temu deska pozwala nam na osiąganie dużo większych prędkości. Przeznaczona do szybkiej jazdy po asfalcie.

 

 

 

Waveboardy – na deskę typu waveboard składają się 2 płyty wykonane z wytrzymałego materiału, które połączone są prętem. Dzięki takiemu rozwiązaniu płyty mogą niezależnie się obracać. Zasada jazdy na waveboardzie jest inna niż na zwykłej deskorolce, tutaj aby wprowadzić deskę w ruch musimy wykonywać odpowiednie ruchy swoim ciałem, nie odpychamy się od ziemi. Przeznaczona do zabawy i poprawiania techniki jazdy.

 

 

Pennyboardy – z roku na rok rośnie zainteresowanie na tego typu deskorolką, zwłaszcza wśród młodych, niedoświadczonych deskorolkarzy. Konstrukcja deski jest bardzo podobna do longboarda, przez identyczne kółka, ale jest za to krótsza i idealnie nadaje się do szybkiego przemieszczania się po mieście. Deska wykonana jest z tworzywa sztucznego i długość nie przekracza 50 cm.

 

 

Kupując deskorolkę musimy głównie zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Szukając deskorolki dla początkujących lub dziecka będziemy rozglądać się za fiszką, bądź cruiserem. Natomiast dla bardziej zaawansowanych osób są deski klasyczne, longboardy, waveboardy.

 

Hulajnogi – rodzaje

Hulajnogi rekreacyjne – idealnie sprawdzają się do spokojnej jazdy lub na dojazdy do szkoły, pracy. Charakteryzują się dość delikatną konstrukcją, przez co nie nadają się do wyczynowej i szybkiej jazdy. Tego typu hulajnogi zazwyczaj posiadają możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz możliwość składania.

 

 

 

Hulajnogi wyczynowe – ostatnio coraz częściej spotykane hulajnogi, preferowane głównie przez młodzież, przeznaczone do agresywnej jazdy i wykonywania różnych trików. Wybierając hulajnogę tego typu nie szukajmy oszczędności, bo może się to odbić na naszym zdrowiu. Przy agresywnej jeździe hulajnoga jest narażona na duże przeciążenia i produkty słabszej jakości mogą tego nie wytrzymać. Szukając hulajnogi wyczynowej zwracamy głównie uwagę na konstrukcję, kierownica powinna być wykonana z jednego elementu oraz rdzeń koła powinien być metalowy.

 

 

 

Hulajnogi transportowe – przeznaczone do pokonywania dużych dystansów, charakteryzują się one wyraźnie większymi kołami i są bardzo komfortowe. Szukając odpowiedniej hulajnogi transportowej zwracamy uwagę na możliwość składania oraz regulacji kierownicy.

 

 

 

Hulajnogi elektryczne – bardzo popularne w ostatnich latach. Zostały one wyposażone w silnik elektryczny oraz akumulator, dzięki temu zapominamy o jakimkolwiek wysiłku fizycznym przy przemieszczaniu się. Idealnie nadaje się na dojazdy do pracy, szkoły. Jednak nie jest ona przystosowana do poruszania się po naszych drogach i musimy poruszać się drogami/chodnikami odpowiednimi dla danego typu transportu.

 

 

Skating – czy jest bezpieczny?

Każda aktywność fizyczna wiąże się z kontuzjami, w przypadku skatingu może skończyć się to na dość sporym uszczerbku na zdrowiu, więc nie zapominajmy o odpowiednim wyposażeniu. Kask oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki idealnie uchronią nas przed poważniejszymi urazami. Wybierając ochraniacze musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na ich rozmiar, zazwyczaj dla dzieci wybieramy rozmiary XS, S, M, natomiast dla młodzieży i osób dorosłych L, XL. Niektóre firmy rozgraniczają poszczególne modele ochraniaczy z przeznaczeniem dla dzieci lub dorosłych. Natomiast w przypadku kasków zwracamy uwagę na obwód głowy.